Automatyczne nawodnienia
Automatyczne nawodnienie trawnika to :optymalizacja zużycia wody, dokładne podlanie całego obszaru i oszczędność czasu . Jeżeli montaż jest wykonany zgodnie z dobrym projektem i sztuką , staje się bezobsługowy. Podstawą jest projekt z dobrze obliczonymi sekcjami oraz dobór odpowiednich komponentów. By w przyszłości uniknąć kłopotów z awariami najlepiej postawić na markowe produkty które wyróżnia lepszy materiał z których są wykonane . Nie zaleca się oszczędzania na tym co jest w ziemi (rury , złączki ) , w przypadku użycia tanich zamienników narażamy się na awarie typu przecieki ,uszkodzenia mechaniczne oraz brak drożności instalacji. O ile wymiana uszkodzonego zraszacza jest mało kosztowna i nie sprawia problemu to wymiana rur na sekcji wiąże się z rozkopywaniem ogrodu. Generuje to duże koszty i jest czasochłonne. Reasumując stawiaj na wykwalifikowane ekipy i dobre komponenty . Firma powinna przedstawić ci projekt nawodnienia i wycenę materiałów . Zwróć uwagę czy na projekcie zasięgi zraszaczy pokrywają się ze sobą , czy nie ma pustych przestrzeni. Układ sekcji powinien być w kształcie liter L,C lub H z wpięciami zasilenia wodnego w środkowych punktach. Zasilenie sekcji powinno doprowadzone być grubszą rurą niż użyta do rozprowadzenia zraszaczy. Rozstaw zraszaczy sekcji powinien być przemienny ( częste błędy są takie że zraszacze na sekcji umieszczane są w jednej linii) . Nie zalecam używania sterowników bateryjnych i z wifi . Są bardziej awaryjne ,droższe i klienci bawiąc się przeprogramowują cały cykl podlewania (własne obserwacje) . Wiąże się to z robieniem twardego resetu i nowym programowaniem . Podsumowując stawiajmy na sprawdzone ekipy montażowe, dobre komponenty i cieszmy się ładnym trawnikiem.
Jak dbać o trawnik?
Wiele osób które decydują się na założenie trawnika myśli iż wystarczy posiać lub położyć trawę z rolki i będzie pięknie na lata '' Przekoszę ,podleję i trawka będzie rosła''. Otóż takie podejście sprawia że po 2-3 latach po forach ogrodniczych niosą się pytania i prośby o pomoc typu:
-Trawnik zmienia kolor co zrobić ?
-Trawnik porosły chwasty jak z tym walczyć ?
-Na trawniku powstają puste placki co to oznacza?
-itp.
Otóż podstawą ładnego trawnika jest pielęgnacja ,nawadnianie , nawożenie i zabiegi które utrzymują go w dobrej kondycji.
Od czego zaczynamy ?
Pilnujmy ph gleby optymalne ph dla trawnika to 5,5-6,5 . Po czym poznać że gleba jest zakwaszona ? Pojawia się wiele chwastów takich jak mniszek ,skrzyp i zaczyna porastać ją mech . Co należy zrobić aby temu zapobiegać?
Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, np. w następstwie porastania roślin kwasolubnych, warto posypać ją wapnem ogrodowym (np. dolomit zawierający 30% CaO). Zabieg ten należy wykonywać poza sezonem wzrostu traw, tj. najlepiej jeszcze zimą, gdy na trawniku leży śnieg lub bardzo wczesną wiosną, można również wapnować jesienią na przełomie października i listopada, gdy kończy się sezon wegetacyjny. Do wapnowania używać:
- ziemia piaszczysta - ok. 20 kg dolomitu na 100 m2
- gleba gliniasta - ok. 34 kg dolomitu na 100 m2. Dokładne dawkowanie znajduje się na opakowaniu producenta.
Nie należy łączyć zabiegu wapnowania z nawożeniami. Każdy zabieg pielęgnacyjny trzeba wykonywać osobno. Po wapnowaniu warto odczekać ok. 2 tygodni.
W sytuacji odwrotnej, gdy gleba ma odczyn zasadowy tj. pH >7, wystarczy dodać torfu lub nawozów siarczanowych.
Kondycję trawnika poprawiają 3 ważne zabiegi które wykonujemy co roku max co 2 lata Wertykulacja,Aeracja i Piaskowanie.
Wertykulacja to proces usuwający z trawnika martwe resztki trawy (tzw filc) zapobiega to nagromadzaniu na powierzchni wody co może powodować różne choroby trawnika oraz poprzez nacinanie trawnik zostaje pobudzony pod kątem rozwoju korzeniowego darni.
Aeracja ma za zadanie lepsze dotlenienie korzeni i usprawnienie pobierania wody oraz składników pokarmowych. Zabieg polega na głębokim, pionowym nakłuwaniu trawnika ,za pomocą specjalnych wałków lub aeratorów rurkowych.
Piaskowanie ro zabieg przeprowadzany po aeracji .
Piasek zwiększa przepuszczalność i porowatość podłoża, rozluźnia wierzchnią warstwę na glebach zbitych, gliniastych, stwarzając lepsze warunki do rozwoju korzeni oraz ułatwia wnikanie powietrza, wody i nawozów do strefy korzeniowej. Piaskowanie wypełnia ubytki po aeracji . Piaskowania nie przeprowadza się na glebach bardzo lekkich, piaszczystych i suchych.