Blog

Automatyczne nawodnienie trawnika to :optymalizacja zużycia wody, dokładne podlanie całego obszaru i oszczędność czasu . Jeżeli montaż jest wykonany zgodnie z dobrym projektem i sztuką , staje się bezobsługowy. Podstawą jest projekt z dobrze obliczonymi sekcjami oraz dobór odpowiednich komponentów. By w przyszłości uniknąć kłopotów z awariami...

Roboty koszące czy warto

Wielu klientów pyta o montaż robotów koszących i ich wady i zalety postaram się odpowiedzieć na pytanie.

W przypadku małych trawników przydomowych do 200 m2 wg mnie nie warto instalować robotów koszących . Precyzja koszenia przy obrzeżach jest słaba a instalacja ograniczająca utrudnia pielęgnację trawnika . Cena robota dobrej marki to koszt 3-5 kosiarek . Roboty zasilane są bateriami wytrzymującymi około 3-4 sezonów (koszt wymiany baterii to koszt ok 1/4 ceny robota ) Jeżeli koszenie zajmuje nam 2 razy w tygodniu 30 minut gdzie mamy kontakt z naturą , mamy szansę na trochę ruchu to moja opinnia jest taka iż nie warto .

Przy dużych powierzchniach trawników roboty (oczywiście te markowe to sensowne rozwiązanie jeżeli nie dysponujemy czasem )  Jeżeli jednak mamy zamiar zakupić robota warunkiem jego poprawnego działania jest prawidłowy projekt instalacji ograniczającej oraz przygotowanie obrzeży.  Teren najlepiej jeżeli jest w miarę równy i ma mało zakamarków . 

Podsumowując jeżeli masz czas by kosić samodzielnie nie zawracaj sobie głowy robotem .

Nowe sterowniki nawodnienia automatycznego z opcją sterowania przez wi-fi czy warto?

W ostatnim czasie coraz więcej firm wypuszcza na rynek sterowniki z funkcją sterowania przez wi-fi  lub umożliwia rozbudowę sterowników starych o moduły internetowe.

Przy automatycznym nawadnianiu jesteśmy w stanie ustawić optymalne pory nawadniania tzn godziny mocno poranne. Dlaczego ? Otóż rano ziemia jest schłodzona po nocy i podlewanie jest najbardziej optymalne ( praktycznie zerowe straty ,brak odparowania wody z gleby ) . Co za tym idzie podlany trawnik i rośliny w godzinach 4-8 rano ma zapewnioną wodę na całą dobę .  Podlewanie w godzinach najmocniejszego słońca może że trawa lub rośliny się ''ugotują'' . Podlewanie wieczorem gdy ziemia jest nagrzana przez cały dzień to strata minimum 30 % z powodu odparowania .

Po co nam więc moduł wi-fi (dodatkowy koszt) . Połączenie zdalne jest nam niepotrzebne system ma być bezobsługowy , ma wykonać pracę za nas a my mamy cię cieszyć ładnym ogrodem .

Ok wg tego nie potrzebujemy sterowników z opcją wi-fi . Jest jednak kilka za w przypadku awarii ( sporadyczne sytuacje ) mamy jednak powiadomienie że coś jest nie tak . Połączenie internetowe  pozwala serwisantowi poprawić parametry  zdalnie bez konieczności przyjazdu . Możemy kontrolować system będąc na wakacjach lub poza domem czy działa prawidłowo. Mamy kontrolę nad zużyciem wody . Widzimy czy sekcje działają prawidłowo.

Podsumowując warto wydać dodatkowe pieniądze na sterowniki z modułami internetowymi pod warunkiem iż zamontujemy dodatkowe urządzenia monitorujące system ( czujnik deszczu ,wodomierz ,czujniki wydatku wody na sekcjach itp.

W przypadku gdy mamy prostą instalację połączenie online umożliwia nam tylko włączenie i wyłączenie oraz korektę nastaw systemu . Moim zdaniem nie warto .



                                                                  Wiosna ruszamy do ogrodu

Zrobiło się ciepło robimy inwentaryzację naszego ogrodu po zimie . Zaczynamy od porządków przeglądu roślin i tu pojawia się dylemat czy już coś mamy robić ,nie wiemy czy będą przymrozki ,nie wszystkie rośliny wyszły z fazy wegetacji . Od czego zacząć co można zrobić z czym poczekać . Te pytania pojawiają się u każdego właściciela ogrodu.  Zacznijmy od roślin które są odporne na krótkotrwałe przymrozki . Oceńmy ich kondycję ,sprawdzamy czy nie mają uszkodzeń , czy nie mają obumarłych pędów i czy system korzeniowy jest w dobrej kondycji. Możemy zająć się teraz naprawą tego co

Przycinanie drzew i krzewów

Wiosna jest idealnym momentem na zadbanie o nasze drzewa i krzewy . Zaczynamy zawsze od usunięcia martwych pędów i gałęzi . Po tym zabiegu możemy przejść do właściwego cięcia . Iglaki możemy skracać o o cały zeszłoroczny przyrost. Drzewka ozdobne i owocowe przycinamy kierując się zasadą by przerzedzić koronę i spowodować puszczenie nowych pędów. Tniemy gałązki które kierują się do góry oczywiście bez głównych gałęzi które możemy tylko formować i  skracać . Nie zapominajmy o zabezpieczeniu ran maścią ogrodniczą ,unikniemy wtedy wdania się chorób  . Zabezpieczenie ran jest bardzo ważne w szczególności gdy tniemy grubsze pędy wtedy jest to zabieg konieczny ! . Jeżeli nie wiesz jak przycinać poradź się fachowca nie rób tego na własną rękę bez fachowej wiedzy.

Skracanie ,w przypadku cienkich pędów możemy śmiało skracać oczywiście z umiarem . W przypadku gdy drzewka są stare nie były regularnie cięte są wysokie i chcemy je wyprowadzić do określonej wysokości zabieg ten musimy rozłożyć na kilka lat. Zaczynamy od delikatnego skrócenia i starannego zabezpieczenia ran. W kolejnych latach skracamy dalej też oczywiście z umiarem obserwując czy wcześniejsze cięcie nie spowodowało obumierania głównego pnia i czy nie wdały się choroby. Jeżeli zabieg ten przeprowadzamy prawidłowo po 3-4 latach możemy zniwelować 1/3 wysokości.  Stare wysokie nieprzycinane iglaki są z reguły w środku puste jak je zagęścić i odchudzić . Zabieg ten jest czasochłonny lecz możliwy do wykonania jeżeli mamy cierpliwość . Drzewko nie wróci do pierwotnego wyglądu ale będzie po kilku latach tworzyło zielony słupek . Warunkiem jest przerzedzanie i skracanie do 50% bocznych pędów raz w roku ( nie ruszamy wtedy góry ! kategorycznie nie skracamy !) . Skracać możemy dopiero po osiągnięciu efektu odchudzenia i uformowania .